Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Hot Wheels – zbierame Mini

Keď v roku 2000 prišiel Hot Wheels s prvou edíciou Morris Mini, zberateľov zaujali dva dôvody:

 • Bolo to prvé Mini ktoré Hot Wheels (HW) kedy urobil a bolo to prvé vozidlo HW ktoré malo odnímateľnú karosériu.
 • Dizajnér HW Phil Riedman navrhol Morris Mini, pretože sa mu páčila myšlienka odklápacej karosérie, vďaka ktorej si deti aj zberatelia mohli bližšie pozrieť komponenty interiéru vozidla.
 • Chcel sa pochváliť aj podrobným motorom a interiérom, ktorý pre neho plánoval, pretože to nemalo byť len obyčajné Mini. Phil bol fanúšikom Mini a uviedol, že konečným výsledkom bolo autíčko, aké si predstavoval – s poistkou na podvozku, ktorá umožňovala všetkým po uvoľnení odklopiť karosériu a nahliadnuť dovnútra.


  Rovnako, ako reálne Mini, je aj model HW zdanlivo malý, ale pokiaľ ide o zberateľstvo modelov, vášeň môže byť rovnako silná, ako pri reálnych autách. V roku 2002 vyšla oranžová verzia Mini v balení Power Launcher (súčasť dráh Hot Wheels) a je veľmi ťažko dostupná. Pre mnohých zberateľov je to svätý grál ich zbierky a sú ochotní zaplatiť veľké sumy za to, aby ho mohli mať vo svojej zbierke.

  Ďalším vzácnym kúskom, ktorý je zberateľmi vyhľadávaný, je Mini z 5-balenia (krabička/balenie piatich rôznych autíčok) Tiki Torchers od firmy Metalflake, ktoré vyšlo v roku 2004.
  Je to tak isto ťažko zohnateľný kúsok, ktorý nájdete najskôr vo vybalenom stave.
  V roku 2006 vyšla rovnaká strieborná verzia Tiki Torchers, akurát so striebornými desať lúčovými kolieskami (narozdiel od bielych), ktoré boli v 5-balení a tak mnohí zberatelia tento model zamieňali do 5-balenia spred dvoch rokov.

  Vďaka odnímateľným karosériám, mnohí zberatelia vymieňali karosérie a podvozky a preto je možné nájsť mnoho modelov, ktoré vlastne nie sú originál.
  Hot Wheels ponúka rôzne špeciálne série a verzie svojich modelov, no najčastejšie sa stretnete s obyčajnými modelmi, zberateľmi nazývanými „mainline“. U nás ich kupite v bežných obchodoch za 1-2€.
  Medzi mainline modelmi, je ale občas možné nájsť mierne rozdielny kúsok, ktorý na prvý pohľad vyzerá podobne, ale líši sa v pár detailoch, ako napríklad metalická farba, gumené kolieska, kovový podvozok… V súčastnosti sa takéto modely označujú tak, že pod autíčkom v blistri je strieborný, alebo zlatý plamienok v krúžku. Takéto kúsky sú označované ako Treasure Hunt a
  Super Treasure Hunt (TH a STH).
  Mini sa vo verzi Super Treasure Hunt dalo nájsť už trikrát. Prvé bolo v žltej verzii z roku 2002 druhé ako súčasť 10. výročia Treasure Hunt v roku 2005 v čiernej verzii a posledné v roku 2019 s polepom Hot Wheels Race Team.

  Originálny dizajn s kovovou karosériou a kovovým, po zatlačení poistky odnímateľným, podvozkom bol od roku 2000 až do roku 2007 len mimo špeciálnych verzií. Avšak v roku 2008 bol predstavený odliatok s plastovou karosériou v 5-balení Phantom X-Raycers, ktorá bola priehľadná. Odnímateľná karoséria nebola použitá vo vydaní Color Shifters v roku 2011. A v roku 2015 bol predstavený odliatok, ktorý mal kovovú karosériu a plastový podvozok, ktorý už nebol odnímateľný.

  Mini vyšlo aj v niekoľkých špeciálnych verziách a to v roku 2013 trojica Mini Italian Job podľa filmu z roku 1969 a v roku 2018 v sérii Forza/Motorsport, ktorý mal opäť pomocou poistky odnímateľnú karosériu.

  Morris Mini je medzi zberateľmi veľmi obľúbený a pokiaľ vyjde v niektorej sérii, je jedným z najviac vyhľadávaných modelov.
  Je rovnako kultové, ako jeho reálna predloha a niektoré vzácne kúsky sa s cenami šplhajú do dosť vysokých súm.
  Aj medzi nami členmi Slovenského Klubu Mini je mnoho zberateľov modelov a už sa veľmi tešíme na nový model Mini 2021 zo série British Horsepower.

  Leave a comment   Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.