Hot Wheels – zbierame Mini

Keď v roku 2000 prišiel Hot Wheels s prvou edíciou Morris Mini, zberateľov zaujali dva dôvody:

• Bolo to prvé Mini ktoré Hot Wheels (HW) kedy urobil a bolo to prvé vozidlo HW ktoré malo odnímateľnú karosériu.
  • Dizajnér HW Phil Riedman navrhol Morris Mini, pretože sa mu páčila myšlienka odklápacej karosérie, vďaka ktorej si deti aj zberatelia mohli bližšie pozrieť komponenty interiéru vozidla.
  • Chcel sa pochváliť aj podrobným motorom a interiérom, ktorý pre neho plánoval, pretože to nemalo byť len obyčajné Mini. Phil bol fanúšikom Mini a uviedol, že konečným výsledkom bolo autíčko, aké si predstavoval – s poistkou na podvozku, ktorá umožňovala všetkým po uvoľnení odklopiť karosériu a nahliadnuť dovnútra.

Rovnako, ako reálne Mini, je aj model HW zdanlivo malý, ale pokiaľ ide o zberateľstvo modelov, vášeň môže byť rovnako silná, ako pri reálnych autách. V roku 2002 vyšla oranžová verzia Mini v balení Power Launcher (súčasť dráh Hot Wheels) a je veľmi ťažko dostupná. Pre mnohých zberateľov je to svätý grál ich zbierky a sú ochotní zaplatiť veľké sumy za to, aby ho mohli mať vo svojej zbierke.

Ďalším vzácnym kúskom, ktorý je zberateľmi vyhľadávaný, je Mini z 5-balenia (krabička/balenie piatich rôznych autíčok) Tiki Torchers od firmy Metalflake, ktoré vyšlo v roku 2004.
    Je to tak isto ťažko zohnateľný kúsok, ktorý nájdete najskôr vo vybalenom stave.
    V roku 2006 vyšla rovnaká strieborná verzia Tiki Torchers, akurát so striebornými desať lúčovými kolieskami (narozdiel od bielych), ktoré boli v 5-balení a tak mnohí zberatelia tento model zamieňali do 5-balenia spred dvoch rokov.

Vďaka odnímateľným karosériám, mnohí zberatelia vymieňali karosérie a podvozky a preto je možné nájsť mnoho modelov, ktoré vlastne nie sú originál.
    Hot Wheels ponúka rôzne špeciálne série a verzie svojich modelov, no najčastejšie sa stretnete s obyčajnými modelmi, zberateľmi nazývanými „mainline“. U nás ich kupite v bežných obchodoch za 1-2€.
    Medzi mainline modelmi, je ale občas možné nájsť mierne rozdielny kúsok, ktorý na prvý pohľad vyzerá podobne, ale líši sa v pár detailoch, ako napríklad metalická farba, gumené kolieska, kovový podvozok… V súčastnosti sa takéto modely označujú tak, že pod autíčkom v blistri je strieborný, alebo zlatý plamienok v krúžku. Takéto kúsky sú označované ako Treasure Hunt a
    Super Treasure Hunt (TH a STH).
    Mini sa vo verzi Super Treasure Hunt dalo nájsť už trikrát. Prvé bolo v žltej verzii z roku 2002 druhé ako súčasť 10. výročia Treasure Hunt v roku 2005 v čiernej verzii a posledné v roku 2019 s polepom Hot Wheels Race Team.

Originálny dizajn s kovovou karosériou a kovovým, po zatlačení poistky odnímateľným, podvozkom bol od roku 2000 až do roku 2007 len mimo špeciálnych verzií. Avšak v roku 2008 bol predstavený odliatok s plastovou karosériou v 5-balení Phantom X-Raycers, ktorá bola priehľadná. Odnímateľná karoséria nebola použitá vo vydaní Color Shifters v roku 2011. A v roku 2015 bol predstavený odliatok, ktorý mal kovovú karosériu a plastový podvozok, ktorý už nebol odnímateľný.

Mini vyšlo aj v niekoľkých špeciálnych verziách a to v roku 2013 trojica Mini Italian Job podľa filmu z roku 1969 a v roku 2018 v sérii Forza/Motorsport, ktorý mal opäť pomocou poistky odnímateľnú karosériu.

Morris Mini je medzi zberateľmi veľmi obľúbený a pokiaľ vyjde v niektorej sérii, je jedným z najviac vyhľadávaných modelov.
    Je rovnako kultové, ako jeho reálna predloha a niektoré vzácne kúsky sa s cenami šplhajú do dosť vysokých súm.
    Aj medzi nami členmi Slovenského Klubu Mini je mnoho zberateľov modelov a už sa veľmi tešíme na nový model Mini 2021 zo série British Horsepower.