Historické okienko: Mini v roku 1980

Dozvedieť sa niečo z histórie našich obľúbených autíčok nie je nikdy na škodu.

Pred 40-timi rokmi…

Prepracovaný rad Mini prišiel do predajní na jeseň roku 1980 (v UK). Predával sa spoločne s úplne novým Metrom.

Znamenalo to, že boli dostupné tri Mini autá – všetky poháňané novým A+ motorom vyvinutým pre Metro s objemom 998cc a 39 koňmi.

Všetky mali ako výbavu balíček akustickej izolácie zameranej na zníženie hluku.

V rade boli Mini City, Mini HL a Mini HL estate (ktorý si zachoval predok z Clubmana, ale prišiel o meno Clubman – okrem Talianska, kde ho poznali pod menom „Clubman 1000“).

Táto zostava bola znova upravená v roku 1982, kedy sa Mini City a Mini HL stali Mini City E a Mini HLE (obe s vylepšenou spotrebou) a HL estate sa z ponuky vytratil.

V roku 1980 bolo „Mini“ stále brané ako samostatná značka – tak, ako to bolo od roku 1969 (v UK), ale od 1983 novo premenovaný Austin Rover začal v marketingových materiáloch hovoriť o „Austin Mini“ (až kým názov Austin nebol stiahnutý z trhu v roku 1987).

Mini vany a pick-upy ostali dostupné v ponuke až do roku 1983.